تبلیغات
تا آخر ایستاده ایم....... - نامه یک دانشجو به اصغر فرهادی:كارگردان محترم سینمای ایران، ‌سلام!

سید علی لب تر کند جان را فدایش می کنیم
نامه ی یک دانشجو به اصغر فرهادی:كارگردان محترم سینمای ایران، ‌سلام!
بسم ربّ المهدی

كارگردان محترم سینمای ایران، ‌سلام!
خیلی وقت بود كه بعضی حرف ها در دلم مانده بود، ‌ولی اسكار گرفتنت باعث شد در گفتن آن حرف ها مصمم شوم. حرف هایی كه مطمئناً از جنس تبریك های این روزها به جدایی نیست...
از همان اولی كه شنیدم جدایی نادر از سیمینت بعنوان نماد برخی تفكرات و در برابر فیلم مسعود ده نمكی معرفی شده برایم این سئوال پیش آمد كه چرا تو-كارگردان با شخصیت سینمای ایران- هیچ گونه نظر یا تكذیبی در باره وجود رقابت محتوایی بین اخراجی ها و جدایی نمی كنی. البته بعد كه "جنبش تحریم اخراجی ها" و "مرگ بر ده نمكی" و تكثیر غیر مجاز فیلم كارگردان "چماق به دست مزدور حكومت" و البته دستبند سبز به دست بستن را دیدم به جواب سئوال رسیدم.
آری! تو از همان اول می دانستی جدایی نادر از سیمینت اصلاً تفاوتی با یك تریبون بین المللی برای جنبش سبز نخواهد داشت...
چند روز گذشت و بالاخره تماشای فیلمت قسمت ما شد! راستش وقتی از سینما خارج شدم از خودم و مملكتم بدم آمده بود. آخر فیلم به من یاد داده بودی كه چه ملت دروغگو و بی وجدانی داریم!
آری جناب كارگردان! فیلمت وجدانم را به سلاخی كشاند و نشان داد كه تمام هم میهنانم، چه بالا شهری و چه پایین شهری، چه مذهبی و چه غیر مذهبی، همه و همه دروغگوییم و وجدان،‌كلاً از جامعه ام رخت بر بسته!
آقای برنده گلدن گلوب! خودت هم می دانی كه اگر ریش پروفسوری روی چهره ات، دستبند سبز روی دستت و كراوات و دستمال گردن روی پیراهنت نبود هیچ وقت رنگ جشنواره گلدن گلوب را هم نمی دیدی.
جناب برنده اسكار!
خودت بهتر از هركسی می دانی كه اگر مسئولین اسكار مطمئن از اعمال غیر اسلامی ات در اسكار و گلدن گلوب نبودند، تو را در این مراسم حتی راه نمی دادند.
خودت بهتر از هر كسی می دانی كه اگر كس دیگری در رأس جدایی نادر از سیمین قرار داشت، جداییِ آنها حتی در خواب هم گلدن گلوب و اسكار و حتی سیمرغ جشنواره فجر خودمان را هم نمی دیدند!
راستی شنیدم عادل فردوسی پور و جواد نكونام و سید حسن خمینی و از آنها مهم تر نیكلاساركوزی و هیلاری كلینتون  و هزار و یك چهره خارجی دیگر اسكارت را تبریك گفتند. راستی چقدر غیر سیاسی و بدون غرض است تبریك آنها! و چقدر فیلم مستقلی و غیر سیاسی است جدایی نادر از سیمین!
دمت گرم جناب فرهادی!
با این فیلم به همه دنیا گفتی مردم كشورت عده ای دروغگو و بی وجدان هستند و اتفاقاً با همان فیلمت جایزه بارانت كردند تا دروغ بزرگت درباره ایران، در تمام دنیا دیده شود و آفرین بر تو كه به تمام دنیا، ملتت را مُشتی بی وجدان و دروغگو نشان دادی.
آقای كارگردان!
ای كاش بعد از دریافت جایزه ات به جای آن حرف های قشنگ و با كلاس، حرفی از مظلومیت آرمیتا می زدی؛ همان دختر بچه ای كه پدرش را جلوی چشمانش پرپر كرده اند. از علیرضایی می گفتی كه هنوز مدرسه نرفته گرد یتیمی بر چهره اش نشست. ای كاش یادی از مصطفای ملت ایران می كردی كه خونش،‌ خون ملتت را به جوش آورد...
آری آقای كارگردان! تو می توانستی با فیلمت و با حرف هایت دنیا را مظلومیت ملتت با خبر كنی و... این كار را نكردی...
البته كه اگر چنین می كردی اصغر فرهادی مورد علاقه هیلاری كلینتون و برنده اسكار نمی شدی...
دمت گرم آقای فرهادی!
با دروغی به وسعت یك دنیا، برنده جایزه بزرگ دنیا شدی تا همه از غیر سیاسی بودن انتخابت مطمئن شوند...!
با احترام به ملت غیور و شهدای عرصه علم وطنم
علی مرادخانی
دانشجوی حقوق دانشگاه تهران
Admin Logo
themebox Logo