تبلیغات
تا آخر ایستاده ایم....... - اسراری در مورد فیلم و روش تاثیرگذاری آن!

سید علی لب تر کند جان را فدایش می کنیم

      وقتی برایمان اثبات شد که:

"مواظب افکارت باش که گفتارت میشود ، مواظب گفتارت باش که رفتارت می شود ، مواظب رفتارت باش که عادتت می شود ، مواظب عادتت باش که شخصیتت میشود و مواظب شخصیتت باش که سرنوشتت می شود!"                                          حضرت علی (ع)

دانستیم که ساختار شخصیت یک انسان مبانی فکری او را تشکیل میدهد، پس باید توجه داشت که یک انسان وقتی شخصیت برگرفته از حب شهوات، حب نفس و دغدغه مقبولیت و جذابیت دارد، یقینا مبانی  و ساختار فکری او نیز بر این پایه استوار است و همه اعمال وافکار و نیات صادرشده از او بر این اساس است. چون فکر او کاملا اسیر این مقولات است پس عمل او هم روح شهوانی و دنیوی پیدا خواهد کرد و در آخر هم به همانها ختم میشود نه به حقیقت ها وزیبایی ها و اهداف متعالی که برای یک انسان در نظر گرفته شده است.

یکی از اعمالی که میتواند از هر انسان صادر شود ساخته دست اوست که کاملا منطبق برافکار و شخصیت او شکل میگیرد. نوشته یک شخصیتی همچون امیرالمومنین که کل مبانی فکری او را توحید و عدل و معاد و زیبایی های متعالی میسازد، فرق میکند با نوشته یک ماتریالیسم که ساختار شخصیت او بر پایه مادیات، شهوات و زینت های صرفا دنیوی است..

باید توجه داشت که مصرف شهوات و زینت های مادی بدون تربیت و توجه به فطرت انسانها چیزی جز خسران به بار نخواهد آورد چون همانند تیغ تیزی در دست کودکی است که از خطر آن آگاه نیست و موجب زخمی شدن خود و بقیه میشود در حالی که اگر این تیغ تیز در دست یک فرد بالغ وعاقل بود آن را در راستای اهداف متعالی خود میتوانست به کار گیرد. بنابرین:

افرادی که روش درست استفاده از زینت ها و غرایز را نیاموخته اند، یا ناآگاهانه خطا میکنند و یا آگاهانه خیانت!

یکی از ساخته های فکر بشر امروز سینما و فیلم است که بهترین مثال برای ضابطه گفته شده در بالاست. ما در یک مجموعه  تلویزیونی  یا سینمایی میتوانیم به کل ابعاد شخصیتی دست اندرکاران آن به خصوص نویسنده وکارگردان آن پی ببریم.

یکی از مقولات مهم و لازم در سینما عامل جذابیت است. این عامل در سینما به خصوص در سینمای دیجیتال امروزی یک عامل حیاتی محسوب میشود- سینماگران برای نشاندن مخاطب  درپای تلویزیون  یا در صندلی های سینما باید از عواملی  با جذابیت بالا استفاده کنند تا  به گفته خودشان به این وسیله  صید خود(مخاطب) را به دام بیاندازند!

شهید آوینی در مقاله "آینه جا دو" بیان میکند: عامل جذابیت بسته به میزان ایمان و اعتقاد و مبانی فکری فیلمساز تعریف میشود. کسانی که شخصیتی برگرفته  و ساخته شده از شهوت و شهرت دارند برای ایجاد جذابیت، برروی نقطه ضعف های انسان و انگیزه های بیمار او دست میگذارند و صرفا از گرایشات و تمایلات غریزی مخاطب برای جذب کردن او استفاده میکنند.

 جذابیت هایی که آزادی کمال طلبانه انسان را از او میگیرند و او را اسیر شهوت و خشم و وهم میکنند!

چون.......

مخاطب در تماشای یک فیلم، خودآگاه خود را نزد فیلمساز به امانت میگذارد و فیلمساز در این مدت هر چیزی را که بر فکرش حاکم است را به ناخود آگاه مخاطب خود بار میکند! و بعد از اینکه مخاطب از دام فیلمساز آزاد شد و خودآگاه خود را تحویل گرفت! اینک اگر چه همان آدم است اما با ساختار فکری متفاوت که خودش اصلا متوجه نیست چه اتفاق خوب! یا بدی برایش رخ داده است در حالی که اثرات آن در طی زمان در رفتارهای شخص مشاهده خواهد شد.

 در بیشتر مجموعه های تلویزیونی و سینمایی شاهدیم که صحنه های اول آن را ملاقات اتفاقی یک دختر و پسر یا رقابت دو پسر برای تصاحب یک دختر و یا به تعبیر رهبرمون «این عشق های مثلث و مربع» تشکیل میدهد در بسیاری از مجموعه های تاریخی نیز شاهد استفاده از این شیوه هستیم، فیلمساز برای القا وانتقال مفاهیم متعالی و ارزشی در قسمت هایی از قصه که به مربوط به همین مسائل میشود به شدت مانور میدهد. مثل مجموعه یوسف پیامبر و قضیه یوسف و زلیخا و فیلم ستاره سهیل(اویس قرنی) و.....................یا همین فیلم ناسپاس(مربوط به حضرت موسی) که 5 فروردین از شبکه یک پخش خواهد شد.

نکته ظریفی که قابل توجه است این است که انگیزه ها ونیت ها در رفتار و عملکرد انسان بسیار مهم است به طوری که با توجه به آیات قرآن و احادیث معصومین خداوند با نیت های انسان تقدیر آنها را مینویسد و آنها را پاداش و جزا میدهد. در فیلم های مثلا مذهبی! سینمای امروز متاسفانه افعال و عملکردهای زیبا و متعالی را با یک انگیزه ی شهوانی تبلیغ میکنند و مخاطب را با انگیزه و نیت شهوانی به این امور سوق میدهند و هزینه زیادی را بر انسانیت انسانها  و انگیزه های متعالی آنها تحمیل میکنند.

در  فیلم(ناسپاس) حدود1 2\سکانس ها را آشنایی و رابطه یک دختر و پسرتشکیل میدهد که در واقعیت تاریخی آن، 1\100 این قضیه را هم به خود اختصاص نمیدهد! تاثیری که این فیلم بر روی مخاطب خود خواهد گذاشت این است که حمایت از ولی الله زمان! را با یک انگیزه کاذب  و غیر حماسی القا میکند و آن را کاملا آرمانی و متعالی جلوه میدهد و دیده میشود برای رسیدن به یک دختر، در هدف خود مردد میشود. در ضمن تصویری که از حضرت موسی در ذهن مخاطب (بعد از دیدن این فیلم )شکل میگیرد در حد یک پدر روحانی و مقدس است نه یک پیامبر الولعظم و عظیم الشان!

چه کنیم تا بازیچه دست این فرهنگسازان فرهنگ سوز نشویم؟!  

30004603871514    

Admin Logo
themebox Logo